سازنده و موثر بودن، باعث افزایش شادی در ما می شود

سازنده

سازنده و موثر بودن، باعث افزایش شادی در ما می شود

شاد بودن و سازنده بودن باهم مرتبط هستند. اگر زندگی شما را غمگین و سرافکنده می‌کند، وقت آن رسیده تا سازنده‌ تر باشید. اغلب مردم فکر می‌کنند که اگر سرشان را شلوغ کنند، باعث استرس آن‌ها می‌شود، اما درواقع، همین سازندگی می‌تواند درمان استرس و ناراحتی باشد.

در اینجا ۶ دلیل بیان می‌کنیم که چرا هرچه مؤثرتر و سازنده  تر باشید، شادتر خواهید بود.

  • فهرستی از کارهای سازنده که باید انجام دهید، تهیه کنید.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا سازنده بودن باعث بهتر شدن خلق‌وخوی شما خواهد شد. هرچه بیشتر کار انجام دهید، احساس بهتری در مورد خودتان خواهید داشت. بررسی وظایف فهرست کارهای شخصی، آزادی عمل خاصی در شما به وجود آورده و باعث می‌شود احساس کنید در زندگی‌تان تغییری ایجاد می‌کنید. البته بزرگی یا کوچک بودن وظایف تعیین‌شده، اصلاً مهم نیست. نکته اصلی، به پایان رساندن کاری است که معین کرده‌اید. ازلحاظ زیست‌شناختی، پاک کردن یک‌چیز از همین فهرست، سیگنالی را به مغز شما می‌فرستد تا مقدار مشخصی از دوپامین (یک تقویت‌کننده حالت طبیعی) در بدن شما آزاد کند.

 

  • اهداف سازنده را تعیین کنید

دوم اینکه، تنظیم اهداف بلندمدت و کار کردن روی آن‌ها می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را افزایش دهد. به‌علاوه، به شما چیزی را می‌دهد که به دنبال آن هستید. هنگامی‌که هدفی ‌دارید، دلیلی دارید تا صبح از رختخواب خارج شوید. هنگامی‌که چیزی برای تلاش کردن دارید، احساس انرژی بیشتری خواهید داشت و آماده گلاویز شدن با هر چیزی خواهید بود. این باعث می‌شود که احساس تمرکز بیشتری داشته و برای واکنش به چالش‌های زندگی، آماده باشید و در واقع سازنده باشید.

 

  • بی­ نظمی نداشته باشید که مخالف سازنده بودن است

بی‌نظمی می‌تواند شما را بدبخت کند. یک خانه معمولی دارای ۳۰۰،۰۰۰ لوازم و اسباب منزل است. حقیقتاً بیشتر این چیزها را نمی‌خواهیم و این ما را دیوانه می‌کند. درنتیجه‌ی تمیز کردن، مرتب کردن و سروسامان دادن به همه‌ی آن متعلقات و خرت‌وپرت‌ها در خانه و دفتر کار، احساس به دام افتادن به شما دست می‌دهد؛ و این باعث می‌شود که احساس تنش، دستپاچگی و ناکامی محض داشته باشید. این باعث می شود کمتر سازنده باشیم. چرا یک خانه یا دفتر به‌هم‌ریخته و نامنظم باعث ناراحتی شما می‌شود؟

اینجا چیزهایی را بیان می‌کنیم که دانشمندان در مورد خرت‌وپرت‌های غیرضروری کشف کرده‌اند.

بی‌نظمی این تأثیرات منفی را بر زندگی شما دارد:

  • بی‌نظمی، سیستم اضطراب شما را تحریک می‌کند.
  • بی‌نظمی باعث می‌شود تا تمام حواستان اضافه‌کاری کنند؛ که می‌تواند عواقب بدی داشته باشد.
  • بی‌نظمی، ذهن ما را بر چیزهایی که مهم نیست، متمرکز می‌کند.
  • بی‌نظمی باعث احساس گناه و خجالت می‌شود.
  • بی‌نظمی، ناامیدکننده است و باعث می‌شود آرامش گرفتن، غیرممکن شود.

سازمان‌دهی محیط اطراف می‌تواند باعث ایجاد شفافیت در فکر و ذهنتان شود و شما را به سبک زندگی سازنده‌ تری هدایت کند. خرت‌وپرت‌ها را دور بیندازید تا بتوانید آن احساسات منفی را از خود دور برانید.

 

سازنده

  • ورزش کنید تا سازنده تر باشید

از طریق ورزش سازنده‌ تر باشید. ورزش به شما انرژی بیشتری می‌دهد و زمانی که از آن انرژی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنید، در مورد زندگی خود احساس خوبی خواهید داشت. با بیست دقیقه ورزش در هرروز می‌توانید بدن خود را قوی کرده، ذهنتان را پاک و سیستم ایمنی بدن خود را تقویت نمایید.

علاوه بر این، ورزش باعث افزایش آزادسازی هورمون‌های شادی‌بخش در بدن می‌شود. اما ورزش، تنها کاری نیست که می‌توانید انجام دهید تا حالت روحی خود را بهبود ببخشید. ذهن خود را هم متمرکز نگاه‌دارید. وقتی متمرکز مشغول کار روی یک پروژه هستید، وقت کمتری برای افکار و احساسات منفی دارید. مشغول بودن به شما کمک می‌کند تا بر آنچه خوب است، متمرکز شده و سازنده باشید.

 

  • برای سازنده بودن، زمان را مدیریت نمایید

همیشه کاری انجام دهید. اگر کاری برای انجام دادن نداشته باشید، کمی دلسرد می‌شوید. هرچه روز پرجنب‌وجوش و مولدتری داشته باشید، انگیزه بیشتری برای انجام کارها خواهید داشت. زمان خود را بهتر مدیریت خواهید کرد. به یاد داشته باشید، لازم نیست که کارهایی بزرگ انجام دهید. داشتن کار کوچکی برای انجام دادن کافی است تا احساس سازنده بودن داشته باشید.

متشکرم و به یاد داشته باشید، اگر می‌خواهید آینده خود را تغییر دهید و شادتر باشید، اقدام کنید و سازنده بودن خود را افزایش دهید. منتظر نظرات شما هستم.

مرتضی سفیدگری
خالق و موسس وبسایت هفت دهم، مشاور و مدرس موفقیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *