خیلی ساده توضیح می‌دهم؛ افراد موفق، دارای اهداف تعیین‌شده می‌باشند. هدف‌ گذاری برای هر بخش از زندگی ما اعمال می‌شود. ما اهداف خود را برای تحصیل، روابط، خانواده و غیره تنظیم می‌کنیم. بااین‌حال، اهداف نهایی مسیر را برای زندگی ما تنظیم و راهی که در آن وارد می‌شویم را تعیین می‌کنند.

هدف گذاری کن تا کامروا شوی

متأسفانه، برخی از افراد هرگز به اهداف نهایی خود در زندگی نمی‌رسند. آن‌ها با هدف گذاری اشتباه، خود و اعتمادبه‌نفس خود را محدود می‌کنند.

شناسایی گام‌های محدودکننده در هدف گذاری

یکی از ارزشمندترین تمریناتی که می‌توانی در هدف گذاری بلندمدت انجام دهی، این است که از خودت بپرسی "گام‌های محدودکننده من کدام‌اند؟"، "یکی از عواملی که سرعت رسیدن به هدف من را مشخص می‌کند، چه می‌تواند باشد؟" و یا "آیا من می‌توانم به تمام پیشرفت شخصی خود دست ‌یابم؟" توانایی شناخت گام محدودکننده خود یکی از بهترین برهان‌ها برای هوش تو است. این کار، یک قدم بزرگ برای ساختن اعتمادبه‌نفس است. ظرفیت تو برای از بین بردن این گام محدودکننده یکی از بهترین قابلیت‌هایت است. تو می‌توانی هر آنچه می‌خواهی را به دست آوری.

اعتمادبه‌نفس به‌عنوان یک عامل بحرانی در هدف گذاری

در مطالعه هر چیزی که در مورد پیشرفت شخصی و موفقیت نوشته شده و یا گفته شده است، به یک نتیجه رسیده‌ام. سطح اعتمادبه‌نفس تو عاملی کلیدی در انجام تمام کارها است. زمانی که تو اعتمادبه‌نفس کافی داشته باشی، همه‌چیز را امتحان خواهی کرد. هرچه بیشتر سعی کنی بیشتر احتمال دارد که به موفقیت دست پیدا کنی. این در مورد خود تو صدق می‌کند. با هدف گذاری، تلاش بیشتر و جستجوی فرصت‌های بیشتر، احتمال موفقیت تو به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد. تنها گام محدودکننده‌ای که ممکن است داشته باشی، سطح اعتمادبه‌نفست است. زمانی که به نقطه‌ای برسی که به‌طور کامل به خود باور داشته باشی، موانعی که در دنیای خارجی‌ات وجود دارد نمی‌تواند تو را متوقف سازد.

ایجاد اعتمادبه‌نفس

مشکلات عمده در برابر موفقیت همیشه در ذهن فرد وجود دارد. آن‌ها شامل شرایط، افراد و موقعیت‌های خارجی نمی‌شوند. با ایجاد اعتمادبه‌نفس، تو در نبرد داخلی پیروز خواهی شد. من سه ایده مهم برای ایجاد اعتمادبه‌نفس یاد گرفته‌ام. اول، مسئولیت کامل هر آنچه تابه‌حال بوده‌ای را بپذیر. دوم، بپذیر که می‌توانی موقعیت خود را تنها با کار کردن بر روی خود تغییر دهی و یاد بگیر که چه چیز بهتر خواهد بود. سوم، در هدف گذاری اهداف را با زمان‌بندی برای چیزهایی که می‌خواهی، تنظیم کنی. سپس هرروز برای تبدیل اهداف خود به واقعیت کار کن.

تمرین مداوم در هدف گذاری

روش کلی ما تلاش سخت و بسیار برای یافتن روشی است که برای ما کار کند و مفید واقع شود. چه در زندگی، تحصیل و یا روابط باشد. به علت برخی از دغدغه‌های نادرست، ما این روش‌ها را رها کرده‌ایم و مانند شیوه‌های قدیمی رفتار می‌کنیم. هدف گذاری و تفکر مثبت، به‌عنوان یک برنامه ذهنی برای پیشرفت شخصی و موفقیت ما عمل می‌کند. درست مانند یک تمرینی که در باشگاه بدن‌سازی بر روی عضلانی شدن ما کار می‌کند. اگر تو انتظار داری که برایت کار کند، باید دائماً آن را تمرین کنی و آن را برای مدت نامحدود ادامه دهی.

"۳ عادت روزمره برای افزایش بهره وری"

اعمال اصول موفقیت و هدف گذاری به زندگی خود

هنگامی‌که من شروع به استفاده از این اصول موفقیت در زندگی خود کردم، می‌توانستم تغییرات تقریباً معجزه‌آسایی را در هر بخش از زندگی خود ایجاد کنم. هر انسان موفقی که من با او صحبت کرده‌ام و یا در مورد او خوانده‌ام، تقریباً به همین نتیجه رسیده است. با هر سطحی، استعداد و توانایی‌ات بیشتر از چیزی است که می‌توانی در طول عمر خود از آن استفاده کنی. همچنین، می‌توانی با شتاب در توان خود قدم برداری و با سرعتی شروع به حرکت به سمت جلو کنی که خود را با هدف گذاری شگفت‌زده کنی.

حالا به من بگو، یکی از اهدافی که همیشه خواسته‌ای به آن برسی ولی از دنبال کردن آن به‌شدت می ترسیده‌ای، چیست؟

مرتضی سفیدگری
خالق و موسس وبسایت هفت دهم، مشاور و مدرس موفقیت

دیدگاه ها بسته شده است