ذهن ناخودآگاه چگونه به من کمک می‌کند؟

ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه - هفت دهم

ذهن ناخودآگاه، اثر زیادی بر هر عملی دارد اما همیشه نادیده گرفته می‌شود. در عوض، در بیشتر مواقع تمرکز ما بر روی ذهن آگاه خود است که شامل عملکرد افکار بحرانی ذهن است. 

                      ذهن ناخودآگاه یک لایه قدرتمند زیرین است و شامل آگاهی از هر چیزی است که ذهن آگاه قادر به تشخیص آن نیست.

             

هارد دیسک حافظه

ذهن ناخودآگاه شبیه به یک هارددیسک حافظه بزرگ است. ظرفیت آن تقریباً نامحدود است و تقریباً تمام اتفاقاتی که برای شما می‌افتد را ذخیره می‌کند. زمانی که سن شما به ۱۲ سالگی می‌رسد، شما بیش از صدبار تمام محتوای دایره المعارف ویکی‌پدیا را به‌طور دائم در آن ذخیره کرده‌اید. با استفاده از هیپنوتیزم، افراد مسن معمولاً می‌توانند تمام ۵۰ سال گذشته خود را به‌طور واضح به یاد آورند. حافظه ناخودآگاه شما تقریباً کامل است. این یادآوری شما است که موردشک است. عملکرد ذهن ناخودآگاه شما این است که اطلاعات را ذخیره و بازیابی کند. کار آن این است که مطمئن شود شما به روش‌هایی که برنامه‌ریزی کرده‌اید، پاسخ می‌دهید. ذهن ناخودآگاه شما هر کاری که انجام می‌دهید و یا میگویید را با الگویی سازگار با خودانگاره شما تطبیق می‌دهد. این برنامه اصلی شما است.

ذهن ناخودآگاه

mind

خدمتکار غیرقابل‌ اعتراض

ذهن ناخودآگاه شما غیرقابل مشاهده بوده و به‌طور مستقل فکر نمی‌کند. ذهن ناخودآگاه از دستوراتی که از ذهن آگاه شما دریافت می‌کند، پیروی می‌کند.

ذهن آگاه شما می‌تواند به‌عنوان باغبانی عمل کند که بذر را می‌کارد. ذهن ناخودآگاه شما می‌تواند به‌عنوان یک باغ و یا خاک حاصلخیز عمل کند که دانه‌ها در آن جوانه می‌زند و رشد می‌کند. ذهن آگاه شما دستور می‌دهد و ذهن ناخودآگاه شما از آن‌ها اطاعت می‌کند.

ذهن ناخودآگاه شما، یک خدمتکار بدون هیچ‌گونه اعتراضی است که روز و شب کار می‌کند تا رفتار شما با یک الگوی سازگار با افکار احساسی، آرزو و امید تطبیق پیدا کند. ذهن ناخودآگاه شما در باغ زندگی شما، گل‌ها یا علف‌های هرز را رشد می‌دهد. رشد هرکدام از آن‌ها بستگی به معادل‌های ذهنی که شما خلق می‌کنید، دارد.

 

نگه‌دارنده تعادل

ذهن ناخودآگاه شما همان چیزی است که به‌عنوان ضربه محرک نامیده می‌شود. دمای بدن شما را در دمای ۹۸٫۶ درجه فارنهایت نگه می‌دارد، تنفس شما را منظم می‌کند و ضربان قلب شما را در سرعت خاصی نگه می‌دارد. از طریق سیستم عصبی خودکار، تعادل بین صدها مواد شیمیایی در میلیاردها سلول شما ایجاد می‌شود. در بیشتر زمان‌ها، تمام ماشین فیزیکی شما با هماهنگی کامل عمل می‌کند. به‌علاوه، ذهن ناخودآگاه شما تعادل حیاتی را در حوزه ذهنی شما تمرین می‌کند و باعث ادامه فکر کردن و اقدام کردن همانند آنچه در گذشته انجام داده‌اید و گفته‌اید، می‌گردد.

 

ناحیه امن

تمام عادت‌های فکر کردن و عمل کردن در ذهن ناخودآگاه شما ذخیره شده‌اند و تمام نقاط امن حفظ‌شده‌اند و کار می‌کنند تا شما را در آن‌ها نگه دارند. ذهن ناخودآگاه شما باعث می‌شود زمانی که در حال تلاش برای انجام کار جدید یا متنوعی هستید، احساس ناراحتی احساسی و فیزیکی داشته باشید. این برخلاف تغییر هرکدام از الگوهای ذهنی مبتنی بر رفتار شما است. شما می‌توانید احساس کنید که ذهن ناخودآگاه هر بار که شما چیز جدید را امتحان می‌کنید، تلاش می‌کند تا شما را به ناحیه امن خود بکشاند.

حتی فکر کردن در مورد انجام کار متفاوت با آنچه به آن عادت کرده‌اید، باعث می‌شود احساس تنش و ناراحتی کنید.

یکی از بزرگ‌ترین عادت‌های مردان و زنان موفق این است که همیشه خود را از ناحیه امن خارج می‌کنند. آن‌ها بسیار آگاه هستند که ناحیه امن در هر زمینه‌ای، چقدر سریع می‌تواند تبدیل به یک عادت بد شود. آن‌ها می‌دانند که خوشبختی، دشمن بزرگ خلاقیت و امکانات آینده است.

تلنگر به ذهن ناخودآگاه خود

به خاطر داشته باشید، برای رشد و خارج کردن خود از ناحیه امن، باید در انجام کارهای جدید حس ناراحتی داشته باشید. تا زمانی که این احساس را نسبت به آن نداشته باشید، انجام آن کار ارزشی ندارد.

تلاش کنید تا یک ناحیه امن جدید در یک سطح بالاتر و جدیدتر از شایستگی ایجاد کنید.

مرتضی سفیدگری
خالق و موسس وبسایت هفت دهم، مشاور و مدرس موفقیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *