ترس

ترس را به انگیزه تبدیل کنیم

ترس از چه چیزی شما را به عقب برمی‌گرداند؟ وقتی این سؤال را از مردم پرسیدم، پاسخ‌های مختلفی ازجمله " فقدان پول "، " نداشتن تحصیلات "، " سابقه و گذشته من، "و یا حتی" من مطمئن نیستم که قدم بعدی را بردارم "، دریافت کردم. بااین‌حال، آنچه به آن واقف شده ­ام این است که همه این عوامل ممکن است بتوانند موفقیت را تحت تأثیر قرار دهند، اما عامل تعیین‌کننده و یا اساسی نیستند. آیا می‌دانید چه چیزی مردم را محدود کرده و موفقیت مطلوب را از آن‌ها سلب می‌کند؟

 

چیزی که مردم را از موفقیت دور می‌کند، ترس است

ممکن است به خودتان بگویید، " من نه نترس هستم "، اما واقعیت این است که ترس در انسان‌ها به‌صورت ذاتی وجود دارد. این حس برای محافظت از ما وجود دارد. خیلی چیزها وجود دارند که باید از آن‌ها بترسیم؛ مانند شنا در دریا، در منطقه محافظت نشده.

اما در مورد موفقیت چطور؟ باید موفقیت را در آغوش بگیریم، از اهداف بلندپروازانه لذت ببریم و کارهای جدیدتر، بهتر و عالی‌تر انجام دهیم. درعین‌حال ترس یک مانع خطرناک است، زیرا ممکن است در اقرار به وجود آن ناکام عمل کنیم.

 

چگونگی تشخیص ترس

ترس باید به‌درستی شناخته‌شده و مدیریت شود یا به یک لنگر تبدیل شود. می‌توانیم دو دل باشیم، شک کنیم، نترسیم، و به‌سادگی در عمل شکست بخوریم. ترس ممکن است موجب شود ما در رابطه با یک مفهوم و ایده‌ی عالی تعلل کنیم یا شاید ما را در استفاده از استعدادهای واقعی‌مان محدود کند.

اما اگر یک راه برای تبدیل ترس به انگیزه وجود داشته باشد چه؟

اول، باید نقش تفکر منفی را در تغذیه ترس ‌های خود درک کنید. افکاری ممکن است وجود داشته باشد، از قبیل " تو نمی‌توانی "، " تو نباید "، و " آره، اما بعدش چه؟ "

پیش از آنکه به خودتان بیایید، افکار منفی روی همدیگر جمع شده و به کوهی بزرگ و غیرقابل‌عبور برای صعود تبدیل می‌شوند. نمی‌گویم باید واقعیت را نادیده بگیرید، اما اکثر این افکار منفی فقط یک هیولا است که زیر تختتان قرار دارد و هرگز هم از آن زیر بیرون نمی‌آید. وقتی دقیق‌تر نگاه می‌کنید، هیچ‌چیزی وجود ندارد. پس این افکار از مانع تبدیل ترس به انگیزه می‌شوند.

ترس

افکار منفی خود را از بین ببرید

به‌جای اینکه اجازه دهید افکار منفی‌تان به‌طور احساسی بر دودلی یا بی‌اثری شما تأثیر بگذارد و ترس را از جنبه منفی بر شما چیره کند، اجازه دهید هوش منطقی شما به طرفداری‌تان کار کند. به‌جای گوش دادن به " شما نمی‌توانید "، از خودتان بپرسید " چگونه می‌توانم؟ " از خودتان بپرسید " بهترین راه برای ... چیست "، جای اینکه بگویید " شما نباید انجام دهید ".

" چه می‌شود اگر کار نکند؟ " را به " تصور کن اگر بشود چه می‌شود " تغییر دهید.

با روشی که در اینجا می‌گوییم می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد رهایی از افکار منفی برای مدیریت ترس، بیشتر متمرکز شویم.

" هشت‌تا از بهترین روش‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی برای پروژه‌ام چیست؟ " یا " ۵ نفر از بهترین کسانی که می‌شناسم تا بتوانند به من کمک کنند، چه کسانی هستند؟ " مغزتان را مجبور کنید تا به شما در توسعه افکار، تصورات و تمرکزتان یاری دهد. "۲۰ تا از کارهایی که می‌توانم برای بهتر شدن زندگی‌ام انجام دهم، کدام هستند؟ " هنگامی‌که مغز خود را روی کار مثبت متمرکز کنید، فضای اندکی برای تفکر منفی وجود خواهد داشت. این کار ترس را به انگیزه تبدیل می‌کند.

 

از منطقه امن ات فاصله بگیر

بسیاری از ما تلاش می‌کنیم راحت باشیم. رها کردن این منطقه امن می‌تواند ترس واقعی ایجاد کند. ممکن است از قدم برداشتن به سمت کاری که همیشه می‌خواستید انجام دهید یا رسیدن به دستاوردی بزرگ‌تر و قرار دادن راحتی خودتان در معرض خطر، نگران باشید. ممکن است درآمد ثابت یا شیوه زندگی خود را به خطر بیندازید یا شاید نتوانید تلویزیون ۶۵ اینچ را با صدای دالبی داشته باشید. اگر اجازه دهید تا منطقه امنتان تبدیل به زندانتان شود، باید بدانید که علیه شما کار می‌کند نه برای شما.

چگونه برای از بین بردن ترس از آن خارج شوید؟

به زمان‌هایی فکر کنید که موفق بوده‌اید. به یاد بیاورید که احساس پیروزی چیست و رسیدن به یک هدف چه حسی دارد. فرصت‌ها زمانی ظاهر می‌شوند که از منطقه خود خارج شوید. لطفاً به خاطر بسپارید که خطر کردن و جسارت داشتن لزوماً معادل بی‌پروایی نیست. هرگز نمی‌خواهم بی‌پروا باشید؛ اما می‌دانم که زندگی در بیرون از منطقه امن، خیلی بهتر است. تبدیل ترس به هیجان و پیش‌بینی راه دیگری برای استفاده از آن قطعاً همانند سوختی است برای موتور شما به سمت موفقیت.

ترس

با ترس خود شاخ‌به‌شاخ شوید

یکی از بهترین روش‌های استفاده از ترس به‌عنوان یک سوخت و انگیزه، این است که با آن مواجه شوید. اگر از تغییر بترسید یا از منطقه امن خود لذت ببرید، به‌هیچ‌وجه خجالت‌آور نیست.

اما اگر حضور آن را تشخیص ندهید، ترس می‌تواند بدون اینکه بفهمید، شما را عقب نگاه دارد. این ترس‌ها را به چالش‌های مثبت توانمند ساز تبدیل کنید تا هوش منطقی شما بتواند روی آن‌ها کار کند. تمرین کنید تا از منطقه امن خود خارج شوید و با ترس‌های خود آشنا شوید. این کار به‌خوبی می‌تواند سوخت شما در رسیدن به مرحله بعدی باشد.

مرتضی سفیدگری
خالق و موسس وبسایت هفت دهم، مشاور و مدرس موفقیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *