بهترین زمان برای مطالعه: شب‌ها مطالعه کنم یا در طول روز؟

بهترین زمان برای مطالعه

بهترین زمان برای مطالعه

بهترین زمان برای مطالعه چه زمانی است؟

این موضوع یکی از بحث‌های بی‌پایان در بین دانش آموزان است. مطالعه در شب بهتر است یا روز؟ هر فرد تلاش می‌کند روش خودش را به شما پیشنهاد و در مورد مزایای آن روش با شما صحبت کند و شما را برای انتخاب روش خود، متقاعد نماید.

همه فکر می‌کنند که می‌دانند بهترین زمان برای مطالعه، چه زمانی است اما واقعیت این است که این زمان برای هر فرد متفاوت است و هیچ دیدگاه علمی در این زمینه وجود ندارد.

افرادی وجود دارند که در شب مطالعه می‌کنند، درصورتی‌که برخی افراد ترجیح می‌دهند که در صبح و یا بعدازظهر مطالعه کنند. برای هر دو مورد، ما مزایای مطالعه در این دو زمان را موردبررسی قرار داده‌ایم تا یک‌بار و برای همیشه متوجه شویم بهترین زمان برای مطالعه چه زمانی است.

 

۴ مزیت مطالعه در طول روز

 • بعد از یک خواب خوب در شب، شما به‌احتمال‌زیاد در روز بعد انرژی بیشتر و توانایی بالاتری برای تمرکز دارید.
 • همه در طول روز در حال فعالیت و شب در حال خواب و استراحت هستند؛ بنابراین با توجه به این عادت، مزایای غیرقابل‌انکاری برای فعالیت در روز مانند رفتن به کتاب‌خانه و فروشگاه کتاب وجود دارد.
 • بیشتر افراد در طول روز قابل‌دسترسی هستند؛ پس با مطالعه در طول روز در صورت وجود سؤال راحت‌تر می‌توان با دوستان و معلمان خود ارتباط داشته باشید.
 • نور طبیعی برای چشمان شما بهتر است. نورهای مصنوعی به چشمان شما آسیب می‌زند و می‌تواند بر روی روند خواب طبیعی شما تأثیر بگذارد.

 

۴ مزیت مطالعه در طول شب

بهترین زمان برای مطالعه

 • مردم در طول روز فعال‌تر و درنتیجه پرسروصداتر هستند. در هنگام شب، فقط شما و جغدها باقی می‌مانید؛ پس به‌راحتی و در آرامش می‌توانید به مطالعه خود ادامه دهید.
 • اگر کتابخانه‌ای در نزدیکی شماست که تا دیروقت باز باشد، هر زمان که بخواهید تا دیروقت مطالعه کنید می‌توانید به آنجا مراجعه کنید.
 • افراد در شب نسبت به ‌روز، کمتر دچار حواس‌پرتی می‌شوند. بیشتر دوستان شما در این هنگام خواب هستند و شبکه‌های اجتماعی هم کمتر فعال است.
 • این واقعیت دارد که چیزها در هنگام شب متفاوت هستند. شب می‌تواند کارایی خلاقانه شما را افزایش دهد و به شما کمک کند تا مفاهیم را به‌گونه‌ای متفاوت مشاهده کنید.

بهترین زمان برای مطالعه

دلایل احتمالی زیادی وجود دارد که چرا هر یک از این گزینه‌ها می‌تواند بهترین زمان مطالعه باشد. مهم این است که توجه داشته باشید درنهایت همه‌چیز به تنظیمات شخصی شما بستگی دارد.

متأسفانه، نمی‌توان به‌طور قطعی مشخص کرد بهترین زمان برای مطالعه چه زمانی است. همه‌چیز به شخصیت شما، مطلب موردمطالعه، منابع، مدیریت زمان و چرخه خواب طبیعی شما بستگی دارد.

 

۵ نکته برای پیدا کردن بهترین زمان برای مطالعه در هنگام شب

اگر مطالعه در هنگام شب برای شما بهتر است، به این نکات برای به حداکثر رساندن زمان مطلوب مطالعه خود توجه کنید.

 

 • ایجاد یک روال

اگر تصمیم گرفته‌اید که در شب مطالعه داشته باشید، آن را به‌صورت پراکنده انجام ندهید. یک روال برای خود ایجاد کنید. به‌این‌ترتیب، بدن شما به این کار عادت می‌کند و شما می‌توانید بهترین عملکرد ممکن را داشته باشید. اگر شما چند بار در روز و چند بار در شب مطالعه کنید، بدن شما دچار سردرگمی می‌گردد. یک روش را انتخاب کنید و فقط همان روش را ادامه دهید.

 

 • استراحت

اگر شما در هنگام شب مطالعه می‌کنید، این به آن معنی نیست که باید کمتر بخوابید. یک ذهن استراحت کرده خوب کلیدی برای مطالعه موفقیت‌آمیز است. پس مطمئن شوید که خواب خود را در طول روز نادیده نمی‌گیرید.

بهترین زمان برای مطالعه

 • روشنایی

فرض کنید شما مطالعه خود را بعدازظهر شروع می‌کنید. چیزی که بعد متوجه می‌شوید این است که شب فرارسیده است و شما در تاریکی نشسته‌اید. مطمئن شوید که این یک رویداد معمول نیست. اگر در شب مطالعه می‌کنید، اتاقی با نور کافی و مناسب را انتخاب کنید تا بهترین زمان برای مطالعه را بدست آورید.

 

 • مدیریت زمان

مطالعه در شب باعث می‌گردد خیلی راحت زمان را گم کنید. پس باید یک جدول زمان‌بندی مطالعه برای خود ایجاد کنید که برای مطالعه و زمان استراحت شما تنظیم‌شده باشد. توصیه شده است که بعد از هر ۵۰ دقیقه مطالعه، ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت داشته باشید. هم‌چنین مطمئن شوید که به اندازه کافی آب بنوشید. برای مطالعه بیشتر به مقاله "۴ تمرین ذهنی برای افزایش مدیریت زمان خود" مراجعه کنید.

بهترین زمان برای مطالعه

 • موسیقی

همان‌طور که در بالا اشاره شد، یکی از مزیت‌های مطالعه در شب، افزایش سطح خلاقیت است. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که خلاقیت آن‌ها در هنگام شب بیشتر آشکار می‌شود. به همین دلیل است که بیشتر هنرمندان در طول شب کار می‌کنند. یک ایده خوب برای ایجاد خلاقیت خود گوش دادن به موسیقی در هنگام مطالعه است. این کار الهام‌بخش خواهد بود و به شما انگیزه می‌دهد.

مرتضی سفیدگری
خالق و موسس وبسایت هفت دهم، مشاور و مدرس موفقیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *