یک رویکرد قدرتمند برای یادداشت‌برداری

آیا تابه‌حال شده یک موضوع را مطالعه یا درباره‌ی یک ایده مشورت کنید، دور خودتان را با صفحاتی از اطلاعات احاطه کرده باشید اما هیچ دید واضحی از تناسب آن‌ها باهم نداشته باشید؟ این جایی است که نقشه‌برداری ذهنی به عنوان روشی برای یادداشت برداری می‌تواند به شما کمک کند.

یادداشت برداری به روش نقشه‌برداری ذهنی یک تکنیک مفیدی است که به شما کمک می‌کند تا مؤثرتر یاد بگیرید، راه ضبط اطلاعات را بهبود می‌بخشد، حل مسئله خلاقانه را پشتیبانی و بهتر می‌کند. با استفاده از نقشه‌های ذهنی، می‌توانید به‌سرعت ساختار یک موضوع را شناسایی و درک کنید. می‌توانید نحوه تناسب تکه‌های اطلاعاتی باهم را درک کنید و همچنین حقایق خام موجود در یادداشت‌های معمول را ثبت کنید.

علاوه بر این از این، یادداشت برداری نقشه‌های ذهنی به شما کمک می‌کند که اطلاعات را به یادآورید، زیرا آن‌ها را در یک فرمت نگه‌داشته می‌شوند که ذهن شما به‌راحتی آن‌ها را بازیابی کرده و مرور سریع می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید. افکار خود را با یک نقشه ذهنی به‌صورت مؤثرتر سازمان‌دهی کنید.

 

درباره یادداشت برداری به روش نقشه‌های ذهنی

نقشه ذهنی توسط نویسنده و مشاور، تونی بوزان معروف شد. آن‌ها به‌جای فرمت فهرستی که معمولاً برای یادداشت برداری استفاده می­شد، از ساختار دوبعدی استفاده می‌کنند.

نقشه‌های ذهنی نسبت به یادداشت برداری معمولی فشرده‌تر هستند، اغلب یک‌طرف کاغذ را دربر می‌گیرند. این به شما کمک می‌کند که به‌راحتی ارتباط‌ها را ایجاد کنید و ایده‌های جدیدی داشته باشید. اگر بعدازاینکه یک نقشه ذهنی را کشیدید، اطلاعات بیشتری کسب کردید، به‌راحتی می‌توانید آن را با کمترین اختلال، بگنجانید.

همچنین، یادداشت برداری به روش نقشه ذهنی به شما کمک می‌کند تا پروژه‌های بزرگ یا موضوعات را به دسته‌های قابل مدیریت طبقه‌بندی کنید تا بتوانید بدون غرق شدن و بدون فراموش کردن نکته‌های مهم، برنامه‌ریزی کنید.

یک نقشه ذهنی خوب، «شکل» موضوع، اهمیت نسبی نکات مختلف و نحوه‌ی ارتباط واقعیات با یکدیگر را در یادداشت برداری نشان می‌دهد. این بدان معنی است که آن‌ها بسیار سریع قابل‌بررسی هستند، طوری که اغلب می‌توانید اطلاعات را در ذهن خود فقط با یک نگاه اجمالی بازیابی کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانند یادآورهای مؤثری باشند. به یادآوردن شکل و ساختار یک نقشه ذهنی می‌تواند نشانه‌های لازم برای یادآوری اطلاعات درون آن را به شما بدهد. هنگامی‌که نقشه ذهنی با استفاده از رنگ‌ها و تصاویر یا نقاشی‌ها درست شوند، حتی می‌تواند شبیه یک اثر هنری باشد!

 

کاربردها

یادداشت برداری به روش نقشه‌های ذهنی برای موارد زیر مفید است:

 • خرد جمعی - به‌صورت جداگانه و به‌عنوان یک گروه
 • خلاصه کردن اطلاعات و یادداشت‌برداری
 • تدوین اطلاعات از منابع تحقیقاتی مختلف
 • فکر کردن به مشکلات پیچیده
 • ارائه اطلاعات در قالبی که ساختار کلی موضوع شما را نشان می‌دهد
 • مطالعه و حفظ اطلاعات

طراحی نقشه‌های ذهنی اصلی در یادداشت برداری

برای رسم نقشه ذهنی در یادداشت برداری، این مراحل را دنبال کنید:

عنوان موضوع موردنظر خود را در مرکز صفحه بنویسید و یک دایره دور آن بکشید. در شکل ۱ نشان داده‌شده است.

۱-همان‌طور که به سمت تقسیم‌بندی‌های اصلی یا زیرمجموعه موضوع می‌روید (واقعیت‌های مهمی که مربوط به موضوع هستند)، از این دایره خطوطی را رسم کنید. این خطوط را با این زیر بخش‌ها یا زیر عنوان‌ها برچسب‌گذاری کنید (شکل ۲)

۲-همان‌طور که در موضوع بیشتر پیش می‌روید و سطح دیگری از اطلاعات (زیر عنوان‌ها و یا حقایق انفرادی) متعلق به زیر عنوان‌ها را کشف می‌کنید، این خطوط را به خطوط زیر عنوان‌های دیگر وصل کنید. در شکل ۳ نشان داده‌شده است.

۳-سپس برای حقایق یا ایده‌های انفرادی و جدا، خطوطی را از خط عنوان مناسب بکشید و آن‌ها را برچسب‌گذاری کنید. در شکل ۴ نشان داده‌شده است.

۴-همان‌طور که به اطلاعات جدید دست پیدا می‌کنید، آن را به‌طور مناسب در نقشه ذهنی با موارد دیگر مرتبط سازید.

در یک یادداشت برداری به روش نقشه ذهنی کامل ممکن است خطوط موضوع اصلی در همه جهات از مرکز پخش شود. زیر موضوعات و حقایق، این‌ها را مانند شاخه‌ها و ترکه‌های یک‌تنه‌ی درخت، شاخه‌شاخه می‌کند. شما لازم نیست که در مورد ساختار خود نگران باشید؛ زیرا طبق اصول خودش رشد خواهد کرد.

 

استفاده مؤثر از نقشه‌های ذهنی در یادداشت برداری

هنگامی‌که متوجه شدید چگونه می‌توانید یادداشت‌ها را در فرمت نقشه ذهنی بردارید، می‌توانید قوانین خود را برای یادداشت ‌برداری بیشتر در آینده توسعه دهید. پیشنهاد‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند نقشه‌های ذهن کارآمدی را ترسیم کنید:

 • استفاده از کلمات یا عبارات ساده: بسیاری از واژگان در نوشتن معمولی مانند پایه عمل می‌کنند، زیرا آن‌ها اطمینان می‌دهند که واقعیت‌ها در زمینه صحیح و در یک قالب دلپذیر برای قرائت، انتقال داده می‌شوند.

در نقشه‌های ذهنی، کلمات قوی تکی و عبارات کوتاه و معنی‌دار می‌توانند همان معنی را باقدرت انتقال دهند. کلمات بیش‌ازحد فقط یادداشت برداری به روش نقشه ذهنی را درهم‌وبرهم می‌کنند.

 • واژگان را چاپ کنید: خواندن نوشته‌های درهم یا متصل‌به‌هم سخت‌تر است.
 • از رنگ برای جدا کردن ایده‌های مختلف استفاده کنید: این به شما کمک خواهد کرد که ایده‌ها را در صورت لزوم جدا کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا نقشه ذهنی را برای یادآوری تجسم کنید. رنگ می‌تواند به نشان دادن ساماندهی موضوعی کمک کند.
 • از نمادها و تصاویر استفاده کنید: تصاویر می‌توانند به شما کمک کنند که اطلاعات را مؤثرتر از کلمات به یادآورید، بنابراین، درصورتی‌که یک نماد یا تصویر به معنای چیزی برای شما باشد، از آن استفاده کنید. (می‌توانید به سایتهایی مانند com و یا جستجوی تصویر در گوگل مراجعه کنید.)
 • استفاده از اتصالات عرضی: اطلاعات در یک قسمت از نقشه ذهنی ممکن است به بخش دیگری مربوط باشد. در اینجا شما می‌توانید خطوطی را برای نشان دادن اتصالات عرضی رسم کنید. این به شما کمک می‌کند تا ببینید چگونه یک قسمت از موضوع بر قسمت‌های دیگر اثر می‌گذارد.

یادداشت برداری

نکات کلیدی در یادداشت برداری به روش نقشه ذهنی

نقشه ذهنی یک روش بسیار مؤثر برای یادداشت‌برداری است. نه‌تنها نقشه‌های ذهنی حقایق، بلکه ساختار کلی یک موضوع و اهمیت نسبی هر یک از بخش‌های آن را نشان می‌دهند. به شما کمک می‌کنند تا ایده‌ها را به هم مرتبط سازید، خلاقانه بیندیشید و ارتباطاتی را که ممکن نیست در غیر این صورت ایجاد کنید، داشته باشید. نقشه‌های ذهنی برای خلاصه کردن اطلاعات، برای تحکیم بخش‌های بزرگ اطلاعات، برای ایجاد ارتباطات و حل خلاقانه‌ی مشکلات، مفید هستند.

برای استفاده از نقشه‌های ذهنی به‌طور مؤثر، اطمینان حاصل کنید که کلمات خود را چاپ کنید، از رنگ‌های مختلف برای اضافه کردن تأثیر بصری و ترکیب نمادها و تصاویر استفاده کنید تا تفکر خلاقانه بعدی را آسان‌نمایید. اگر هرگونه تحقیق یا یادداشت‌برداری را انجام داده‌اید، سعی کنید با نقشه‌های ذهنی نیز یادداشت‌برداری را تجربه کنید. از آن‌ها لذت خواهید برد!

 

مرتضی سفیدگری
خالق و موسس وبسایت هفت دهم، مشاور و مدرس موفقیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *