مطالعه کردن با این ۶ راهکار ما را برنده این رقابت می کند

مطالعه درست - هفت دهم

مطالعه درست - هفت دهم

درحالی‌که ما به دنبال رهکارهایی جدید برای چگونگی مطالعه بهتر می گردیم، بیشتر مقالات، نظرات قدیمی را پیشنهاد می دهند: ایجاد یک برنامه مطالعه، مرور آن، داشتن خواب مناسب و ... . در حال حاضر درحالی که نکاتی مانند این ها، برای رسیدن شما به موفقیت موثر است، ما میخواهیم یک قدم جلوتر برویم. ما می‌خواهیم به شما نکاتی را بگوییم که خیلی رایج نیستند اما به شما کمک می کنند تا برتر از ۹۹% همکلاسی های در سطح خود باشید.

 

مطالعه کردن با این ۶ راهکار ما را برنده این رقابت می کند

۱) برای مطالعه منابع مختلف را ترکیب کن و دیدگاهی جدید برای خود بساز

به طور کلی دانش آموزان به دنبال یادداشت های خوب و قابل اعتماد (جزوات همکلاسی ها، کتاب ها، منابع و یا اینترنت) هستند تا بتوانند پس از آن سریع به مدرسه بروند و احساس آمادگی خوبی داشته باشند. این روش می تواند موفقیت آمیز باشد اما به منظور برتربودن، بهتر است که منابع مختلف(کتاب ها، ارائه ها، ویدئوها و...) را با هم مقایسه کنید و این ها را با مطالب آموزشی خودتان جهت مطالعه ترکیب کنید.

 

مطالعه با منابع مختلف - هفت دهم

با انجام این کار می توانید مطمئن شوید که مطالب آموزشی شما حالت رکود ندارند و در حال ارتقا می باشند. اگر مطلبی جدید و یا جالب مرتبط با موضوع پیدا کردید، می توانید به آن اضافه کنید. این به شما کمک خواهد کرد که درک خود را از موضوع عمیق تر کنید زیرا که شما نقطه نظرهای مختلفی را مورد بررسی قرار داده اید. بعد از آن شما می توانید که نظرات خود را در مورد موضوع ایجاد کنید.( کاری که سایر همکلاسی های شما در هنگام مطالعه انجام نمی دهند)

۲) یشرفت خود را از روز اول اندازه گیری کن

شبیه سازی و ایجاد محیط امتحان و یا شرکت در امتحان برای دانش آموزان  موضوع جدیدی نیست. با این حال، بیشتر دانش آموزان زمانی این کار را انجام می دهند که نزدیک به امتحان ها باشند. راه حل این است که به طور مرتب از همان ابتدا از خود آزمون هایی بگیرید . اگر شما این کار را برای خود عادت کرده و آن را در روال مطالعه خود قرار دهید، در آن صورت چشم انداز واضح تری برای پیشرفت خواهید داشت. این کار، نه تنها باعث می شود که اطلاعات به صورت طولانی تر در حافظه شما بماند، بلکه سطح استرش شما را کاهش می دهد و شما را برای محیط امتحان آماده می کند.

آزمون بعد از مطالعه - هفت دهم

۳) با هوش هیجانی خود مطالعه کنید

در بسیاری از موارد، آنچه که واقعا برجسته ترین دانش آموزان را متمایز می کند، اطلاعات علمی آنها نیست، بلکه هوش هیجانی آنها در مطالعه است." منظورم چیست؟" سوالی است که شما می پرسید. هوش هیجانی مربوط به توانایی شما برای داشتن انگیزه و مقابله با شرایط استرس‌زا است. تحقیقات دانشگاه استنفورد نشان می دهد که بهره احساسی (EQ) موفقیت افراد را نسبت به بهره هوشی آن ها خیلی بهتر پیش بینی می کند. عملکرد شما در طول زمان اساسا به این می رسد که شما اندیشه ثابت یا اندیشه در حال رشد دارید. کسانی که دارای ذهنیت ثابت هستند، مشکلاتی را متحمل می شوند و احساس ناراحتی می کنند. در حالی که افرادی که دارای ذهنیت در حال رشد هستند، چالش هایی را دربر می گیرند و آنها را به عنوان فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید مورد استفاده قرار می دهد.

هوش هیجانی در مطالعه - هفت دهم

یک روش خوب برای ایجاد ذهنیت در حال رشد آن است که با مشکلات یادگیری خود روبرو شوید. سعی کنید به مطالعه صرفاً به عنوان بخشی از آمادگی برای امتحان نگاه نکنید زیرا این تمرکز فقط برای امتحان دادن است و برای به دست آوردن دانش نمی باشد. اگر شما به جای قبولی در امتحان، بر یادگیری تمرکز کنید، درک شما درمورد موضوع و توانایی شما برای فراخوانی اطلاعات درمورد آن به مراتب بهتر خواهد بود. بنابراین، مطالعات خود را با توجه به یادگیری و دانش به عنوان مقوله های ارزشمند ، با یک روش مثبت دنبال کنید.

۴) در مطالعه کردن، خود را با دیگران مقایسه نکنید

خود را در مطالعه کردن با دیگران مقایسه نکنید. در نهایت، موفقیت برای هر کدام از ما متفاوت است. بنابراین، دانش آموزان درس‌خوان به بقیه افراد توجهی نمی کنند، چرا که آن‌ها بر روی نیازها و اهداف خود تمرکز می کنند. از آن گذشته، مقایسه خود با دیگران تنها باعث ایجاد فشار نامطلوب و محدود کردن هر دو سطح انگیزه و خلاقیت می شود. بنابراین با حسادت به فرد دیگر خود را درگیر رقابت نکنید. نکته شماره ۳ را دنبال کنید و از هوش هیجانی خود برای موفقیت استفاده کنید.

۵) دوری از میانبرها در مطالعه

با توجه به موارد فوق، آنچه واقعا مهم است، تجربه یادگیری شخصی شما است. حتی اگر جواب یک سوالی که در حال حل آن هستید را از طریق اینترنت و یا دوستان خود دارید، از آن استفاده نکنید. البته شما می توانید از کمک سایر افراد استفاده کنید اما همیشه اهداف مطالعه و یادگیری خود را در اولویت بندی در درجه اول قرار دهید. مقاله هدف گذاری کن تا کامروا شوی اطاعات ارزنده ای در این زمینه دارد. اطلاعاتی که برای یادگیری بهتر نیاز دارید را دریافت کنید و جواب های خود را پیدا کنید. در دراز مدت، استفاده از تلاش و تعهد برای رسیدن به نتایج بسیار مهم است.

۶) ارتباط با دیگران

اگرچه شما باید اهداف شخصی یادگیری خودتان را داشته باشید اما مطالعه هم می تواند یک کار تیمی باشد. راه های مختلفی برای مطالعه وجود دارد و منافع بزرگی برای رشد یک شبکه از مخاطبین وجود دارد (معلمان، همسالان و هرکسی که ممکن است علاقه مند باشد) که می توانید در آن درمورد موضوعات مختلف بحث کنید و دیدگاه های خود را به اشتراک بگذارید.

حالا شما نکات مربوطه برای یک دانش آموز عالی و استثنایی را می دانید. با این وجود، به عنوان یک هشدار، زمانی که توانایی های مطالعه خود را ارتقا داده اید و در موضوع خود مهارت لازم را کسب کرده اید، آماده درخواست کمک و نظرات دیگران باشید.

مرتضی سفیدگری
خالق و موسس وبسایت هفت دهم، مشاور و مدرس موفقیت

2 دیدگاه ها

  1. علیرضا گفت:

    من تا کتاب رو باز می کنم، خوابم می گیره. چیکار کنم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *