موفقیت در مدرسه

موفقیت در مدرسه

    موفقیت در مدرسه منوط به ایجاد عادت هایی است که در اینجا به چند تن از آنها اشاره می کنم   

رازهای موفقیت در مدرسه

برنامه ریزی درسی

اگرچه همه دانش آموزان می‌دانند که داشتن یک برنامه‌ریزی منسجم برای درس خواندن بسیار ضروری است، اما عده زیادی نسبت به آن تمایل نشان نمی‌دهند. برای یک برنامه‌ریزی ایده آل، استفاده از یک سررسید و یا یک اپلیکیشن آنلاین جهت مدیریت زمان نیاز است. با این کار می‌توان زمان انجام وظایف، زمان درس خواندن هر درس، زمان کلاس و امتحان را در آن یادداشت کرده. داشتن دیدی شبیه چشمان یک پرنده در کل ترم، به دانش آموزان کمک می‌کند که تعادل داشته باشند و شگفت‌زده نشوند. همچنین، دانش آموزان برتر، برای موفقیت در مدرسه، کارهای خود را در برنامه‌شان تقسیم‌بندی کرده و با این روش، درس‌های خود را به اجزای کوچک‌تر خرد می‌کنند.

مقاله ۳ عادت روزمره برای افزایش بهره وری مطالب مرتبطی در این زمینه دارد.

 

برای موفقیت در مدرسه، با دوستان درس‌خوان و باهوش هم‌نشینی کنید

دوستان درس خوان

من واقعاً این مورد را دوست دارم و این چیزی است که شما در کتاب‌ها نمی‌بینید. فشار برابر واقعاً قدرتمند است. اگر شما دوستانی دارید که از آرزوی شما برای موفقیت در مدرسه حمایت نمی‌کنند، در حال اشتباه هستید. شما نیازی ندارید که رابطه خود را با آن‌ها قطع کنید ولی باید در طول سال‌های مدرسه، رابطه خود را با آن‌ها محدود کنید. با دوستانی باشید که اهداف مشابه با شما داشته باشند تا بهتر شدن روح خود را مشاهده کنید. حتی بهتر است که با آن‌ها درس بخوانید. درس خواندن گروهی می‌تواند بسیار مفید باشد.

 

 خود را به چالش بکشید

روبروشدن با چالش

خیلی جالب است که بدانیم اگر بزرگ فکر کنیم، به چه چیزی خواهیم رسید. بیشتر افراد هیچ ایده‌ای در این زمینه ندارند و اکثراً نمی‌توانیم به آنچه لایق آن هستیم دست یابیم. مایکل آنجلو گفته است: "بزرگ‌ترین خطر برای بیشتر افراد انتخاب هدف بزرگ و شکست خوردن نیست؛ بلکه بزرگ‌ترین خطر انتخاب هدف‌های بسیار پایین و دست‌یابی به آن‌ها است." خود را به چالش بکشانید و من مطمئن هستم که شگفت‌زده خواهید شد. فعالانه فکر کنید، در تمام کلاس‌ها شرکت کنید، در هنگام مطالعه و پاسخ دادن به امتحانات به‌طور کامل به سؤالات پاسخ دهید. هدفی که معلمان شما دارند این است که به دنبال سطوح بالای معانی و نقاط ضعف شما در هنگام پاسخ به سؤالات هستند. اینها می توانند تکنیک هایی برای موفقیت در مدرسه باشند.

 

برای رسیدن به هدف موفقیت در مدرسه، به بازخوردهای خود توجه کنید

بازخورد و فیدبک

این ‌یکی دیگر از نکاتی است که من به‌ندرت می‌بینم. بسیار آسان است که در هنگام مقابله با یک بازخورد، حالت دفاعی بگیرید. باور داشته باشید که بررسی بازخورد یک ترفند عالی برای موفقیت در مدرسه است و در مقابل دفاع، محافظت می‌کند. زمانی که شما به بازخورد مانند اطلاعات نگاه می‌کنید، می‌توانید از ایده‌هایی که برای شما معنی می‌دهند و ایده‌هایی که انجام نمی‌دهید درس بگیرید و رشد کنید. زمانی که یک بازخورد از طرف یک استاد باشد، به آن نگاه دقیقی داشته باشید. باور داشته باشید که اطلاعات حتی اگر مدتی طول بکشد تا نفوذ کند، ارزشمند است. بهترین دانش آموزان نظرات داخل امتحانات خود را می‌خوانند، اشتباهات خود را مرور می‌کنند، از آن‌ها درس می‌گیرند و آن‌ها از این نظرات در هنگام نوشتن تکالیف بعدی استفاده می‌کنند. این همان روشی است که به یادگیری ما کمک می‌کند.

 

درصورتی‌که موضوعی را متوجه نشدید، سؤال بپرسید

پرسیدن سوال

به نظر ساده می‌آید ولی همیشه این‌طور نیست. علل زیادی وجود دارد که ما دستمان را بالا نبریم و وقتی مطلبی را یاد نگرفتیم سؤال نپرسیم. این یک ترس قدیمی از خجالت و احمق نشان دادن ما است. مسئله این است که شما به این دلیل در مدرسه هستید تا یاد بگیرید و اگر در مورد آنچه می‌خوانید اطلاعات کامل داشتید، دیگر نیازی به رفتن به کلاس و مدرسه نبود. بهترین دانش آموزان، سؤال می‌پرسند. درواقع، تونی وانگر در کتاب خود "فاصله دستاورد جهانی" بیان می‌کند که چگونگی سؤال پرسیدن بسیار مهم‌تر از دانستن جواب درست است. این موضوع عمیق‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. در مورد آن فکر کنید و سؤال پرسیدن را شروع کنید تا به موفقیت در مدرسه نزدیکتر شوید.

 

تحصیل و رسیدن به موفقیت در مدرسه را به‌عنوان اولین اولویت در نظر بگیرید

اولویت درس خواندن

هزاران درخواست و اتفاق غیرمنتظره درست زمانی که برنامه‌ریزی کرده‌اید و باید درس بخوانید، پیش می‌آید. شما باید نه گفتن را یاد بگیرید و تحصیل و موفقیت در مدرسه را در اولویت اول قرار دهید. شاید کار خاصی باید اول انجام شود ولی هر تقاضای کوچکی نباید سریعاً اجرا شود. مدرسه کار شما است. اگر که می‌خواهید موفق باشید، باید آن را در اولویت قرار دهید.

 

خود را در بهترین شکل نگه دارید

افزایش بهره وری

در گیرودار بین زندگی معمولی و درس خواندن، ایجاد تعادل بین آن‌ها بسیار مهم است. مسئله این است که اگر تغذیه سالم، ورزش و تمرین داشته باشید، بهتر می‌توانید در قسمت‌های مختلف زندگی خود تعادل برقرار کنید. دانش آموزانی که به موفقیت در مدرسه رسیده اند، به نیازهای جسمی و احساسی خود به اندازه نیازهای درسی اهمیت می‌دهند.

 

یک هدف و برنامه برای موفقیت در مدرسه داشته باشید

برنامه ریزی برای اهداف

چرا به مدرسه رفته‌اید؟ برای دست‌یابی به مدرکی که همیشه به آن فکر کرده‌اید؟ برای داشتن کار بهتر؟ چون پدرتان از شما خواسته که مثلاً دکتر شوید؟ دانش آموزانی که به موفقیت در مدرسه رسیده اند، می‌دانند که برای چه به مدرسه و دانشگاه می‌آیند و برای رسیدن به اهداف خود نیاز به چه چیزی دارند. باید یاد بگیرید که اهداف خود را بر روی کاغذ بنویسید. افرادی که اهداف خود را بر روی کاغذ می‌نویسند نسبت به افرادی که فقط اهداف خود را در ذهن نگه می‌دارند، به اهداف بیشتری در زندگی خود می‌رسند.

مرتضی سفیدگری
خالق و موسس وبسایت هفت دهم، مشاور و مدرس موفقیت

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *