۵ گام برای ایجاد تغییر سریع در خود

در این دنیای شلوغ و پر از چالش، به‌آسانی ممکن است دچار نارضایتی شویم. شاید احساس کنید که پول کافی ندارید یا روابط شما در مرحله‌ای قرار ندارد که انتظارش را از قبل داشتید. به‌راحتی می‌توانید این حرف را به خودتان بزنید: «فقط اگر این یا آن را داشتم، خوشحال می‌شدم»؛ بنابراین نیاز به تغییر احساس می‌شود.

حقیقت این است که تغییر همیشه به چیزهای مادی خلاصه نمی‌شود. تغییر یک ذهنیت است.

در اینجا به ۵ روش برای ایجاد تغییر اشاره شده است که می‌توانید احساس رضایت و شادی بیشتری کنید.

۱-برای تغییر، دور و اطراف خود را با مثبت بودن احاطه کنید

بیشتر شادی شما می‌تواند توسط محیط تحت تأثیر قرار گیرد. اگر متوجه شوید که بیشتر وقت خود را با افرادی می‌گذرانید که تأثیر منفی روی خلق‌وخو و یا نگرش شما دارند، وقت آن رسیده است تا با افرادی که لبخند می‌زنند و شما را به سمت چیزهای مثبت می‌برند، ارتباط برقرار کنید. این اولین قدم تغییر است.

۲-موفقیت را تجسم کنید تا تغییر کنید

چه در زندگی شخصی و چه در موقعیت شغلی، اهدافی به‌منظور دستیابی برای خود تعیین کنید. شاید مایل به کم کردن وزن، بازگشت به دانشگاه برای مدرک تحصیلی بالاتر، یا نوشیدن آب بیشتر باشید. هرچه شما به آنچه می‌خواهید آگاهی کافی داشته باشید و اگر اهداف ملموسی را تعیین کنید، باعث ایجاد تغییر بزرگ‌تری شده و بیشتر به موفقیت خواهید رسید.

بعدازاینکه این اهداف را تعیین کردید. برنامه‌ای را برای حصول گام‌به‌گام به آن‌ها طراحی کرده و زمان خود را صرف تجسم موفقیت مطلوب خود کنید. ایجاد چشم‌اندازی روشن برای اهدافتان باعث می‌شود آن‌ها واقع‌بینانه‌تر و ملموس‌تر باشند. یک ابزار عالی که می‌توان برای کمک به تجسم آینده و تمرکز بر اهداف خود جهت ایجاد تغییر معرفی کرد، یک‌تخته چشم‌انداز است.

تغییر

۳-پیروزی‌های خود را جشن بگیرید. این هم یک تغییر است.

هنگامی‌که به موفقیت دست می‌یابید و به اهداف خود می‌رسید، بسیار مهم است که آن‌ها را جشن بگیرید و به‌ نوعی به خود پاداش بدهید. این باعث می‌شود تغییر بزرگی در خود و زندگی روزمره خود ایجاد کنیم. این نوع جشن گرفتن می‌تواند بیرون رفتن با دوستان، خرید یکی از چیزهایی که دوست دارید، صرف یک روز برای مهمان کردن خود و یا به‌سادگی انجام هر کاری که دوست دارید، باشد.

۴-برای ایجاد تغییر مسئولیت بپذیرید

حقیقت این است که خودتان به‌طور کامل مسئول شادی و نقاط تغییر خود هستید. به‌ جای سرزنش افراد یا چیزهای دیگر برای کمبود شادی‌تان، تحقق کامیابی و شادکامی را در کنترل خود بگیرید و صرف‌نظر از اینکه چه راهی در پیش می‌گیرید یا چگونه دیگران با شما رفتار می‌کنند، راه‌هایی را برای برآورده شدن شکوفایی خود پیدا کنید. در دست گرفتن مسئولیت سرنوشت خود کار راحتی نیست، اما در آخر پاداش بسیار خوبی برایتان در پی خواهد داشت.

۵-به دیگران کمک کنید تا تغییر ایجاد کنید

یک راه عالی برای ایجاد تغییر این است که آنچه را دارید، با دیگران به اشتراک بگذارید که می‌تواند شامل زمان، پول یا مهارت باشد. اگر از این منابع به نفع دیگران استفاده می‌کنید، مطمئناً نه‌تنها به آن‌ها کمک می‌کنید، بلکه به شادی خودتان نیز افزوده می‌شود.

تغییر در یک روز اتفاق نمی‌افتد، زمان و تلاش آگاهانه لازم دارد؛ اما اگر این مراحل را دنبال کرده و اقدامات خود را برای تغییر عادات روزانه خود انجام دهید، می‌توانید از سادگی‌های زندگی خود بیشتر رضایت داشته باشید.

 

مرتضی سفیدگری
خالق و موسس وبسایت هفت دهم، مشاور و مدرس موفقیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *